Vakcinačné čriepky

Autor: Ivan Bindas | 28.2.2021 o 11:41 | Karma článku: 6,38 | Prečítané:  797x

   Jedenásť vypracovaných fáz vakcinačnej stratégie sa nám postupne zúžilo . Prioritou sa stalo kritérium vakcinačného protekcionizmu a riziko ohrozenia v rámci  vykonávania jednotlivých profesií. Nič proti, aj tak sa dá, len... 

   Pod gesciou ministra zdravotníctva pána Krajčiho sa začali preteky jednotlivých profesných skupín kto bude v týchto pretekoch o prednostné zaočkovanie vakcínou prvejší. Zo strany zástupcov jednotlivých profesných skupín  sme svedkami argumentačného zdôvodňovania prečo "práve oni" sú tí dôležití, užitoční a nepostradateľní a mali by byť zaradení, či skôr preradení do línie vakcinačných VIP- károv.  O priorite zamestnancov nemocníčných zariadení nediskutujem. Ich priorita je nespochybniteľnou samozrejmosťou.  No, ale  prichádzajú požiadavky z Ministerstva spravodlivosti, Ministerstva vnútra o nevyhnutnosti vakcinovať tých svojich. Pán minister je flexibilný a dokáže sa tlaku prispôsobiť. Prehodnocuje, zvažuje  a ako je u neho zvykom prispôsobuje sa. Tlak narastá.  V radoch na vakcínu stoja učitelia, prichádzajú vysokoškolskí pedagógovia, advokáti, sudcovia, vodiči, taxikári a postupne sa z tmy budú vynárať ďalší. Každú zo spomínaných profesií si vážim. Považujem ju za užitočnú a potrebnú. Každý kto prichádza do kontaktu s ľuďmi je potencionálne ohrozený a má právo byť vakcinačne ošetrený. Len prestávam rozumieť tej zmene v nastavení  kritérii. Kam sa stratilo vekové kritérium, zdravotné kritéria, ktoré boli vo vakcinačnom programe jasne zadefinované pre každú z jednotlivých jedenástich fáz.

    Z fázy prohumánnej orientácie, ktorá sa využívala ako motivačný prostriedok pri celoplošných testovaniach " je potrebné sa ísť testovať aby sme ochránili svojich blízkych, rodičov, starých rodičov, tých najohrozenejších, najrizikovejších, najzraniteľnejších " sa stala romantická Vianočná spomienka a samotný proces vakcinácie sa transformoval do pragmaticko- ekonomického scenára. Všetci sú ohrození. Len nie všetci z profesných skupín , podľa uvádzaných štatistík podliehajú zvýšenej úmrtnosti. / mám na zreteli vekové kritérium/. 

   Bývala tenistka odštartovala individuálny vakcinačný program " Náhoda". Náhodou sa spýtala na informácie  o vakcinácii a náhodou ju spolu ešte v ten deň aj s manželom zavakcinovali. Jej program však zmutoval a transformoval sa na program so sofistikovanejším scenárom  " Profesná ohrozenosť". Kritická infraštruktúra expanduje, zažíva boom. Kritériom vakcinácie sa stal stupeň potencionálneho ohrozenia Covidom.

    " Profesijná skupina " seniori však v zozname povolaní absentuje. Byť seniorom / 65 plus/, nebyť profesionálne ukotvený v nejakej rizikovej profesii, či skupine patriacej do kritickej infraštruktúry / ktorá je mimochodom podľa ministra zdravotníctva  v utajení/, takže kto tam patrí vie len on znamená že sú zaradení nikam, resp. boli preradení zo štvrtej očkovacej fázy do ôsmej a ak náš očkovací scenár bude pokračovať aj naďalej v súčasnom trende tak sa dočkajú  aj mimoriadneho zaradenia. Niekto musí byť aj na konci radu.

    Seniori však majú k dispozícii  aspoň niečo .Smolu. Existujú v ktorom nemôžu lobovať, nemôžu ovplyvniť nič a dožili sa nevhodného  neproduktívneho veku. Senior neprodukuje nič.  Platí predsa zákaz vychádzania, takže má sedieť a realizovať svoj individuálny seniorsky " parapetový program". Dívať sa z okna a pozorovať ako to " vôkol" neho /ne/ žije. To predsa nevyžaduje žiadnu námahu. Žijú si svoj život a ticho sledujú ako si ich kompetentní na šachovníci posúvajú z tretieho, či štvrtého políčka  na ôsme, možno dôjde aj na deviate. Čo na tom, že napríklad sedemdesiatnici tvoria najpočetnejšiu skupinu hospitalizovaných u ktorej sa predikuje pri ochorení na Covid 65 % riziko smrtnosti. Šesťdesiatnici sú na tom lepšie. Tí majú len 50% šancu, že toto ochorenie skončí fatálne. Briti vakcinujú na základe veku a sú jedni z najrýchlejších v Európe. 

    Avšak aby seniori a ťažšie zdravotne postihnutí nevnímali svoj stav až tak pesimisticky a tragicky majú k dispozícii aj optimistickú variantu. Môžu sa zaregistrovať ako náhradníci do vakcinačných programov jednotlivých zdravotníckych zariadení a dúfať, že sa im niekto niekedy aj ozve. Čakaním na zavolanie si predsa môžu krátiť čas v samoizolácii a nikto ich nediskriminuje. Kto čaká, ten sa možno aj / ne/ dočká. Tí aktívnejší si môžu krátiť čas aj čítaním knihy od Samuela Becketta Čakanie na Godota. V tejto dráme tiež hlavné postavy čakali na Niečo..... No nedočkali sa.

   Aj takéto " drobnosti" vypovedajú o etickom nastavení ducha spoločnosti pán minister a všetci " kompetentní". Ak chcete vedieť postojový vzorec k vakcinácii seniorov, tak ste si ho mohli vypočuť v Rádiu Slovensko v relácii Sobotné dialógy z úst poslankyne Anny Zemanovej / šéfky poslaneckého klubu SAS a tím líderky pre životné prostredie/. Po otázke moderátorky prečo sú seniori zaradení až do ôsmej fázy odpovedala: " Očkovacia stratégia je nastavená. Ľudia nad 65 rokov, v dôchodkovom veku už nevytvárajú ekonomickú hodnotu pre chod štátu. Bez peňazí to nejde." To neskoršie ospravdlňovanie, že to nemyslela tak ako to povedala a jej slová boli pokrutené a hodnotu má každý život, to vnímam ako  "povinnú jazdu a snahu  ostať peknou". Percenta predsa klesať nesmú. Možno sa seniori dočkajú prioritizácie svojej užitočnosti a nepostradateľnosti. Ich čas určite nastane pri  najbližších voľbách.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Mikas: Stojím za ústavom na kontrolu liečiv. Ani ja by som Sputnik zatiaľ nepovolil

Hlavný hygienik zažíva aj útoky od ľudí. Tvrdí, že frustráciu z pandémie chápe.

Dobré ráno

Dobré ráno: Koniec konšpirácií, Lučanský spáchal samovraždu

Čo hovorí správa špeciálnej komisie?

Komentár Zuzany Kepplovej

Koalícia urazených zúfalcov sa hlási

Túto vládu utrápia.


Už ste čítali?