Anatómia zmeny

Autor: Ivan Bindas | 18.3.2018 o 11:55 | Karma článku: 3,88 | Prečítané:  529x

  Vizuálny  efekt " rozlúčkového úsmevu" v závere  procesu podávania demisie zo strany t. č.tieňového predsedu vlády mal svoj význam. Jeho tvár sa na istý čas stala  pultom prezentovanej emočnej variability.              

   Aj laik vie prečítať, že v tomto úsmeve, či skôr kŕčovitom úškrne bola výpoveď o ňom samotnom. Zmes pohŕdania, irónie, výsmechu nielen prezidentom, ale aj všetkými tými, ktorí nie sú nositeľmi jeho politickej DNA. Na druhej strane môže to byť aj forma kompenzačného vyjadrenia subjektívnej straty. Veď oficiálne prichádza o statusovo- mocenské postavenie v exteriéri európskeho prostredia. Podávanie rúk s európskymi lídrami už nebude tak frekventované a možno nebude vôbec. A moc je pre neho silné afrodiziakum a silný opiát. Takže nejakú tu stratu predsa len bude musieť oželieť. Statusové poškodenie sa odpúšťa ťažko a ťažko sa s ním aj zmieruje.

   " Ale doma je predsa len doma" môže si povedať a o to viac zvýšiť akčný rádius v domácom interiéri. On totiž na rozdiel od Mečiarovho songu, " S pánom Bohom idem od Vás, neublížil som neublížil žiadnemu z Vás" vyslal jasný signál. Prvosignálnym inštinktom / imitácia úsmevu/ nám všetkým dal najavo, že ostáva a scenár ďalšieho bude v jeho réžii a nie réžii tých, ktorí do jeho koaličného bratstva nepatria, alebo s ním nesúhlasia. Koniec koncov vyjadril sa dostatočne jasne, zreteľne a primerane teatrálne, že nikam sa odísť nechystá.Na jeho stoličke bude sedieť iná fyzická osoba, ale tieň Ficovho JA ju bude sprevádzať. Takže môžeme očakávať, že aj vládny novotvar, ktorý po pripravovanej plastickej úprave má vzniknúť, vznikne po jeho tieňovom schválení. Očakávam, že príležitosť dostanú ľudia, ktorí majú v chrbtici implantované pružné lamináty, ktoré umožňujú jej pohyb hlavne smerom dole, alebo v smere,ktorý im ich tieň, alebo tieňoví partneri určia.

   Psychoterapeut Rudiger Dahlke napísal knihu Princíp tieňov. Dotýka sa skôr individuálneho bytia, ale uplatnenie princípu tieňov môžeme očakávať aj v rámci rekonštrukcie budúceho vládneho kabinetu. Rád sa budem mýliť, ale prežitá realita " nepustí".

    Čo však teší v tomto marazme.Ľudia.  Aj stratégovia sa občas pomýlia. Expremiér  sa pravdepodobne prerátal. Nerátal s mentálnym dozrievaním ľudí a ich " historickou pamäťou", v ktorej dominujú nedoriešené korupcie a prípady, ktoré sa / ne/ stali. Lobotomické " vymývanie" v obrazoch štátneho prevratu, Šorošovej" invázie" na Slovensko, pripravených kameňoch pred Úradom vlády neboli dostatočným zastrašujúcim argumentom, aby zvolili aktívny postoj vo forme občianskych protestov. Neprijali a neidentifikovali sa s ponúkaným videním a interpretáciou skutočnosti, ktorá sa stala. A možno k tomu prispel aj ten jeho " úsmev". Tento prejav je dobre si zapamätať. Pomôže nám pri rozhodovaní .

   Je smutné a tragické, že k formám aktívnych postojov ľudí prispela aj takáto hraničná udalosť akou bola smrť dvoch mladých ľudí. Hraničné situácie však intenzívnejšie aktivujú autentické a aktívne formy správania sa ľudí. Oslobodia ich z vlastných  tieňov ako uvádza spomínaný autor v Princípe tieňov.

   Som rád, že Slovensko takýchto ľudí ešte má. " Ulica" je často tou nutnou spätnou väzbou , ktorá nastavuje zrkadlo " ľuďom oblečeným v moci". V tomto prípade je odkaz jasný a zreteľný. Placebo efekt nepomôže.

                                                                                                       Ivan Bindas

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Kažimír skončí, kto môže byť minister financií

Ako sa špekuluje nad budúcnosťou ministra financií.

KOMENTÁRE

Kto nastúpi za Smer a čo z toho bude mať Fico

Na kandidáta Smeru netrpezlivo čaká aj Andrej Danko.


Už ste čítali?